Spotkanie ambasadorów Google Growth Engine w Brukseli

Nieustanny rozwój technologii i jej coraz większy wpływ na nasze życie codzienne, zdecydowanie prowokuje do dyskusji. Kierunek, w którym zmierzamy, jest wciąż wielką niewiadomą, co w wielu z nas wywołuje zarówno ekscytację, jak i niepewność, a nawet strach. Właśnie ta niepewność stanowiła punkt wyjścia do dyskusji na temat przyszłości rynku pracy, wpływu sztucznej inteligencji coraz śmielej wkraczającej w nasze życie oraz umiejętności najbardziej pożądanych przez pracodawców, w której wzięliśmy udział w Brukseli.

 

Nowoczesne technologie - szansa czy zagrożenie?

Kolejne z cyklu spotkań ambasadorów Google Growth Engine - Are You Ready for The Future of Work? A conversation on skills, automation and jobs odbyło się w Brukseli. Podczas wydarzenia uczestniczyliśmy w wykładach, w czasie których prelegenci poruszali kwestię potencjalnego wpływu nowoczesnych technologii na rynek pracy oraz prowadzenie własnego biznesu. W wielu wystąpieniach przewijał się problem społecznej niepewności, spowodowanej obawą o znaczącą redukcję miejsc pracy, ze względu na możliwość zautomatyzowania dotychczas wykonywanych obowiązków. Jednakże z wystąpień mówców, m.in. prezydenta Google na Europę - Matta Brittin'a i wiceprezydenta - Jyrki Katainen'a przebrzmiewał optymizm. Pytani o to, czy wpływ nowoczesnych technologii na nasze życie, należy postrzegać jako szansę czy zagrożenie, zdecydowanie skłaniali się ku pierwszej opcji.

 

konferencja Google w Brukseli
Uczestnicy konferencji Google w Brukseli

 

Aktualnie panujące nastroje wielokrotnie zostały porównane do tych sprzed Rewolucji Przemysłowej. Wskazano, że przewidywania, co do utraty pracy na rzecz maszyn, w tamtych czasach okazały się nie być w pełni zasadne. Wraz z automatyzacją poszczególnych stanowisk, powstawały bowiem kolejne posady. Podkreślano, że tak może być i tym razem, ponieważ nawet w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji, maszyny wciąż nie są w stanie w pełni zastąpić tzw. czynnika ludzkiego. Z tego względu, według danych z raportu McKiney&Company największy potencjał automatyzacji mają stanowiska w takich branżach, jak transport, produkcja, a także w hotelach i restauracjach.

 

prezydent Google Matt Brittin
Wystąpienie prezydenta Google na Europę - Matta Brittin'a

 

 

Według McKiney&Company do 2030 roku na terenie Europy ok. 4,5 mln stanowisk zostanie zredukowanych, a zarazem zastąpionych nowymi wskutek automatyzacji. Podjęcie zatrudnienia na nowo tworzonych stanowiskach będzie wymagało od nas nabywania nowych umiejętności i w wielu przypadkach - przekwalifikowania się. Podaje się, że zdobycie atrakcyjnej pracy w nie tak dalekiej przyszłości, znacząco ułatwią kompetencje techniczne, społeczne oraz kreatywność. Do głównych obszarów, w których już teraz warto się rozwijać, zalicza się m.in. programowanie, bezpieczeństwo informacji, przeprowadzanie kompleksowych analiz, umiejętność prezentacji danych oraz zdolności negocjacyjne.

 

SEM7 na spotkaniu ambasadorów Google w Brukseli

Podczas eventu mieliśmy okazję wymienić spostrzeżenia oraz podzielić się własnym doświadczeniem z innymi przedsiębiorcami. Wzięliśmy także udział w  warsztatach na temat odkrywania możliwości rozwoju własnego biznesu na zagraniczne rynki, ochrony danych, a także podstaw kodowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu poznaliśmy wiele nowych, interesujących narzędzi biznesowych, które z pewnością zaczniemy stosować w naszej codziennej pracy.

 

warsztaty na konferencji Google
Warsztaty były doskonałą okazją do poznania nowych narzędzi biznesowych

 

Ze spotkania ambasadorów Google Growth Engine w Brukseli wróciliśmy z dawką nowej wiedzy, którą możemy przełożyć na prowadzone przez nas działania marketingowe, zwiększając tym samym ich skuteczność. Dzięki uczestnictwu w programie Growth Engine  możemy wciąż się rozwijać i świadczyć naszym Klientom usługi najwyższej jakości.

 

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności